Нормативно правова база

Закон України «Про дошкільну освіту»

Закон України «Про охорону дитинства»

Закон України «Про освіту»

Положення про дошкільний навчальний заклад

Інструкції про ділову документацію в дошкільних закладах

Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

Типове положення про аттестацію педпрацівників (із змінами)

Щодо окремих питань діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році

.

ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Київської області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

площа Соборна, 1, м. Фастів, Київська область, 08500 тел/факс: 6-16-69, тел. 5-11-12, 6-09-23, e-mail: fastiv_osvita@ukr.net код ЄДРПОУ 02143844

08.07.2022 № 01-09\ 338 ___ на № ________ від ___________

Керівникам закладів освіти
Фастівської міської
територіальної громади

Про застосування державної мови
в освітньому процесі

Управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради звертає Вашу увагу на необхідність виконання Конституції України, законів України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та «Про освіту», зокрема в частині застосування державної мови в освітньому процесі.

16 липня 2019 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», стаття 21 «Державна мова у сфері освіти» якого повністю відображає зміст статті 7 «Мова освіти» Закону України «Про освіту», якою встановлено, що мовою освітнього процесу є державна мова.

У рішенні Конституційного Суду України від 16 липня 2019 року № 10-p/2019 про визнання Закону України «Про освіту» таким, що повністю відповідає Конституції України, чітко зазначено, що «українська мова як державна є обов'язковою на всій території України у державній сфері, а також в публічних сферах суспільного життя, у тому числі у сфері освіти». Нагадуємо, що рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання, остаточним та не може бути оскаржене.

У рішенні від 22 квітня 2008 року № 8-рп/2008 у справі про мову судочинства Конституційний Суд України зазначив, що «статус української мови як державної є складовою конституційного ладу держави нарівні з її територією, столицею, державними символами». Тому незастосування державної мови відповідно до вимог закону, зокрема в освітній сфері, є зневагою до державної мови, порушенням приписів Конституції України, що єнеприпустимим.

Отже, державна мова в закладах освіти є, у тому числі, і мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування.

Згідно із статтею 9 цього ж Закону володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків зобов'язані, зокрема керівники закладів освіти та педагогічні працівники, крім іноземців чи осіб без громадянства, які запрошені до закладів освіти та працюють на тимчасовій основі як педагогічні працівники або вчителі іноземної мови.

У зв'язку з цим наголошуємо на необхідності застосування державної мови в робочий час педагогічними та іншими працівниками закладів освіти. Державна мова має використовуватися в рамках освітнього процесу, під час проведення навчальних занять (крім занять з навчальних предметів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними мовами ), у спілкуванні вчителів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою.

Під час організації освітнього процесу незалежно від його форми (урок, лекція, практичне, семінарське заняття, гурткова робота тощо) необхідно використовувати навчальні матеріали, виготовлені державною мовою (крім занять з навчальних предметів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними мовами).

Частина п'ята статті 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та частина четверта статті 7 Закону України «Про освіту» встановлюють, що «в закладах освіти відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома чи більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу».

Враховуючи освітні запити учнів та їхніх батьків, кадровий потенціал і матеріально-технічне забезпечення, заклад освіти розробляє та використовує в освітній діяльності освітню програму на кожному рівні повної загальної середньої освти освітню програму з відповідним мовним компонентом (без вивчення, або із ивченням однієї чи кількох іноземних мов тощо). Таким чином, згідно з освітньою програмою закладу освіти під час проведення навчальних занять із навчальних предметів, які викладаються іноземними мовами застосовується відповідна мова поряд з державною мовою.

Водночас наголошуємо на вагомості популяризації переваг вивчення державної мови та оволодіння нею на високому рівні усіма здобувачами освіти незалежно від національного походження, що є однією з важливих умов повноцінної реалізації їхніх конституційних прав в Україні.

Начальник управління освіти Наталія ЄРИШ

Людмила ДАНИЛЕНКО

Т. 5-11-12

Кiлькiсть переглядiв: 584

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.